Cmentarz Parafialny w Płońsku

Założony w 1779 roku w miejscu, gdzie od XV do końca XVIII wieku istniała drewniana kaplica św. Piotra, w rezultacie likwidacji cmentarza przykościelnego, usytuowanego w rejonie dawnej ul. Nowomiejskiej ( obecnie 19 – go Stycznia). Zajmuje powierzchnię 2 ha.

W północnej części cmentarza została wzniesiona w 1896 roku neogotycka kaplica grobowa małżonków Sabiny i Jana Grobickich, właścicieli majątku Strachowo. W sąsiedztwie kaplicy kilkanaście XIX – wiecznych nagrobków o wartości zabytkowej, w tym: grobowiec ziemiańskiej rodziny Weyherów, dzierżawców majątku w Poświętnem; nagrobek radcy kolegialnego, właściciela majątku Szeromin, Bonawentury Jana Kotarskiego (1855 r.); nagrobek lekarza powiatowego Emiliana Piotrowskiego (1883 r.) oraz grobowiec lekarza i astronoma Jana Walerego Jędrzejewicza (1887 r.).

W zachodniej części starego cmentarza znajdują się zbiorowe mogiły ofiar wojny bolszewickiej 1920 r. i wojny obronnej 1939 r. oraz wspólna mogiła 78 ofiar zbrodni hitlerowskiej popełnionej w przeddzień wyzwolenia Płońska w styczniu 1945 r., i ofiar innych zbrodni hitlerowskich, dokonanych na mieszkańcach Płońska i ziemi płońskiej w latach drugiej wojny światowej.
2020-03-02 08:56:31

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się