Cmentarz garnizonowy w Płocku

Cmentarz Garnizonowy w Płocku - mieści się przy ul. Norbertańskiej 25. Zajmuje powierzchnię 0,70 ha, jest ogrodzony murem, zadbany, utrzymany od kilku lat w należytym porządku. Posiada drogi gruntowe i asfaltowe. Znajduje się na nim ponad 50 mogił pojedynczych i mogiły zbiorowe. Założony przy końcu XIX wieku przez Rosjan.

W latach 1914-1918 był miejscem, gdzie Niemcy grzebali żołnierzy wszelkich armii. Z tego okresu zachował się częściowo zniszczony po 1945 roku pomnik z białego marmuru wykonany przez Niemców. W pobliżu bramy głównej znajduje się zbiorowa mogiła, w której złożono prochy poległych obrońców Płocka z 1920 roku. Na pamiątkowej płycie napis: Bohaterom poległym za wolność Ojczyzny - 18 VIII 20.

Dużą wartość artystyczną przedstawiają groby oficerów carskich, w tym trzech generałów, kilku pułkowników i oficerów, wykonane z granitu bądź z żeliwa i zachowane w dość dobrym stanie. W najstarszym z oznaczonych grobów znajdują się prochy wachmistrza Pułku Ukraińskiego w Płocku Skubajewa, zmarłego w 1902 roku. W wielu grobach spoczywają prochy żołnierzy i oficerów 4 PSK i 8 PAL, jak również żołnierzy z innych jednostek poległych w walkach 1939 roku.

W 1986 roku zmodernizowano i wyremontowano ogrodzenie oraz bramę, przy której umieszczono tablicę z napisem: "Cmentarz 1914-1939" i dwa stylizowane miecze.
2020-03-02 09:12:17

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się